Klasy wojskowe 2022
- Odsłony: 21069
Początki klas wojskowych w ZSP 1
Klasy wojskowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim funkcjonują od 2014 roku w formie innowacji pedagogicznej na podstawie podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, a Jednostką Wojskową 4391 w Tomaszowie Mazowieckim zawartego w dniu 21 stycznia 2014 roku oraz podobnymi porozumieniami podpisanymi z Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie z 17.02.2015, Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie z dnia 03.06.2014 oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu z 24.06.2016. oraz wprowadzonego do programu nauczania "Minimum Programowym realizowanym w ramach innowacyjnych programów przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa oraz programów szkolenia członków organizacji pozarządowych wymaganych do podpisania porozumień z komendantem szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia". Realizacja programu nauczania uczniów klas wojskowych odbywała się w wymiarze dotychczas przyjętym zarówno przez szkołę jak i przez organ prowadzący – 3 godzin tygodniowo. Trzy godziny tygodniowo przez cztery lata, dawały pełną możliwość przygotowania młodzieży do dalszego kształcenia nie tylko na uczelniach wyższych wojskowych, ale również w korpusie podoficerskim i szeregowych zawodowych, a także służbie w Narodowych Siłach Rezerwowych i tworzonej Obronie Terytorialnej.
Cyklicznie po zakończeniu roku szkolnego uczniowie klas wojskowych biorą udział w praktycznych zajęciach szkoleniowych z udziałem instruktorów Jednostki Wojskowej 4391, stanowiących niezbędną część programu realizowanego przez młodzież klas wojskowych.
W ramach współpracy z Wojskową Akademią Techniczną uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wykładach, warsztatach i spotkaniach prowadzonych przez wykładowców
z tej uczelni w naszej szkole oraz uczestnictwa w tych zajęciach w uczelni. Kadeci corocznie uczestniczą również w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym im. gen. Sylwestra Kaliskiego. Akademia Sztuki Wojennej poza wykładami i spotkaniami z młodzieżą wsparła nas doposażając klasę wojskową w 30 kompletów używanych kurtek polowych, spodni i bluzy wzór 93. Akademia Sztuki Wojennej ponadto umożliwiła naszym kadetom nieodpłatne zdawanie egzaminu z języka angielskiego Stanag poziom 2.
Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe
Z dniem 1 września 2017 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim został uruchomiony program pilotażowy Ministerstwa Obrony Narodowej
dla szkół prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, który miał na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego. Program miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także szkolenia poligonowego. Łącznie to 185 godzin lekcyjnych z przedmiotu „Edukacja wojskowa” realizowanych w formie innowacji pedagogicznej. Zajęcia odbywają się przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON, w naszym przypadku przy wsparciu instruktorów z 7 batalionu kawalerii powietrznej.
W pilotażowej edycji programu wzięło udział 57 szkół wytypowanych przez Biuro do Spraw Proobronnych. Zakwalifikowane do programu szkoły, do których zalicza się nasza szkoła, realizowały jednolity i kompleksowy program nauczania.
Absolwenci szkół biorący udział w projekcie mogli liczyć na: odbycie skróconego, poligonowego szkolenia przygotowawczego dla ochotników, kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy; pierwszeństwo w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej; przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach (dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacji); stałe konsultacje (już w toku realizacji programu) przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.
W programie MON uczestniczymy cyklicznie 2017 roku (od jego I edycji) do dziś. Obecnie nasza szkoła została zakwalifikowana do 4 edycji, programu Ministerstwa Obrony Narodowej prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.
Oddziały Przygotowania Wojskowego.
Od września 2020/2021 uruchomiona została w naszej szkole klasa o profilu technik-mechatronik z oddziałem przygotowania wojskowego pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową, w części praktycznej. Szkolenie kończyć będzie 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki. Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść między innymi wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej, z wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, z podstaw wychowania wojskowego jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.
Oferta szkoły:
Nasza szkoła, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na nowe formy kształcenia, łącząc możliwości poznania specyfiki i zdobycia ciekawego zawodu, jakim jest zawód żołnierza, z jednoczesnym wychowaniem młodzieży w duchu patriotyzmu, połączonym z kształceniem postaw obywatelskich, pragnie stworzyć możliwość podjęcia nauki w oddziale przygotowania wojskowego.
Podjęcie nauki w takiej klasie uwarunkowane byłoby nie tylko samymi chęciami, ale przede wszystkim:
– wynikami egzaminu ośmioklasisty,
– wynikami osiągniętymi podczas sprawdzianu z wychowania fizycznego w myśl zasady – sprawni jak żołnierze,
– rozmowy kwalifikacyjnej,
– zaświadczenia o stanie zdrowia.
Kandydaci do klasy wojskowej zwiększaliby swoje szanse poprzez punkty dodatkowe za osiągnięcia, takie jak:
– ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem,
– udział w konkursach, olimpiadach przedmiotowych,
– osiągnięcia sportowe i artystyczne,
– ocenę wzorową z zachowania na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Nauka w klasie wojskowej, oprócz uzyskania matury i właściwego poziomu wiedzy, stwarzałaby szansę zdrowej rywalizacji. Uczniowie nabędą wiedzę, umiejętności i postawy, które stanowić będą zasadniczy składnik kwalifikacji zawodowych, stanowiących główny warunek realizacji zadań zawodowych oraz będą stanowiły podbudowę do podjęcia pracy w szeregach wojska lub kontynuacji nauki w szkołach wojskowych lub cywilnych.
Przygotowanie ogólnokształcące, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów ścisłych, da gwarancję bezproblemowego wejścia ucznia klasy wojskowej, podejmującego pracę w wojsku, w środowisko nowoczesnych technologii stosowanych we współczesnej wojskowości.
Ofertę podjęcia nauki w tej klasie kierujemy zarówno do chłopców, jak i dziewcząt.
Wymienione założenia i cele, które pragniemy osiągnąć realizowane będą poprzez wprowadzenie dodatkowego modułu nauczania, jakim będzie przygotowanie wojskowe. W ramach przygotowania wojskowego uczniowie zostaną zapoznani ze specyfiką zawodu żołnierza, historią wojskowości i zagadnieniami bezpieczeństwa narodowego.
Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonego oficera 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, posiadającego odpowiednie wykształcenie i przygotowanie pedagogiczne, oraz instruktorów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, na podstawie podpisanego porozumienia o współpracy między Jednostką Wojskową 4391 – 7 Dywizjonem Ułanów Lubelskich w Tomaszowie Mazowieckim a Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim oraz planem współpracy w/w jednostki wojskowej z ZSP Nr 1, co dodatkowo podniesie ich poziom, a także prestiż wśród pozostałych uczniów naszej szkoły.
Uczniowie klasy wojskowej będą umundurowani, co w zdecydowany sposób wpłynie na ich rozpoznawalność, jak również zdyscyplinowanie, karność, odpowiedzialność oraz kształtowanie cech takich jak: zespołowość, przestrzeganie regulaminów, solidarność, dbałość o wygląd zewnętrzny i poszanowanie dla symboli narodowych poprzez kształcenie postaw społecznych oraz zasady zachowania w mundurze.
Uczniowie zobowiązani będą nosić mundury w dniu, w którym prowadzone będzie na terenie szkoły szkolenia wojskowe, jak również podczas zajęć odbywanych na terenie jednostki wojskowej, w czasie uroczystości szkolnych, obozów i wyjazdów na wycieczki szkoleniowe oraz uroczystości patriotyczno-religijnych organizowanych zarówno w szkole, jak i poza nią z udziałem młodzieży szkolnej.
Szkolenie wojskowe odbywać się będzie raz w tygodniu w wymiarze trzech (3h) godzin na terenie szkoły oraz zgodnie z planem szkolenia na terenie jednostki wojskowej.
Cele programu szkolenia realizowanego w OPW
Cele ogólne:
1. kształtowanie postaw obronnych i patriotycznych młodzieży oraz wzmacnianie szacunku do symboli narodowych i wojskowych, historii i tradycji orężnych SZRP;
2. zdobycie wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu SZRP oraz przygotowanie uczniów do pełnienia różnych rodzajów służby wojskowej (zawodowej, terytorialnej, kandydackiej oraz w rezerwach osobowych);
3. kształtowanie kompetencji przydatnych w służbie wojskowej oraz zdolności obronnych.
Ponadto realizacja programu szkolenia jest ukierunkowana na:
– promocję obronności i SZRP;
– wspieranie systemu odbudowy rezerw osobowych SZRP;
– upowszechnienie wiedzy z zakresu zagadnień obronno-ochronnych oraz umiejętności racjonalnego zachowania w obliczu zagrożeń militarnych i niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych);
– przygotowanie młodzieży do świadomego i efektywnego uczestnictwa w przedsięwzięciach obronnych państwa.
W ramach kształcenia ogólnokształcącego pragniemy położyć nacisk na rozwijanie takich kompetencji kluczowych dla zawodu żołnierza jak:
– języki obce,
– matematyka,
– fizyka,
– wychowanie fizyczne.
Po ukończeniu szkoły, nasi uczniowie przygotowani będą, poza wiedzą ogólną, do testów sprawnościowych i językowych na uczelniach wojskowych oraz będą posiadać odpowiednio wysoki poziom wiedzy i umiejętności ogólnowojskowych, znajomości zasad musztry i żołnierskiego zachowania oraz wiedzy specjalistycznej, który w sposób szczególny predysponował ich będzie do zdobycia zawodu żołnierza.