Technik informatyk - klasa wojskowa 2016
- Odsłony: 3377
Nasza szkoła, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na nowe formy kształcenia, zwiększenia jego atrakcyjności oferuje możliwość podjęcia nauki w klasie wojskowej. To bardzo ciekawa oferta edukacyjna, łącząca możliwości poznania specyfiki i zdobycia zawodu żołnierza, z jednoczesnym wychowaniem młodzieży w duchu patriotyzmu i kształtowaniem postaw obywatelskich.
Podjęcie nauki w naszej klasie wojskowej uwarunkowane jest nie tylko samymi chęciami, ale przede wszystkim:
- wynikami egzaminu gimnazjalnego,
- wynikami osiągniętymi podczas sprawdzianu z wychowania fizycznego, w myśl zasady – sprawni jak żołnierze,
- rozmowy kwalifikacyjnej,
- świadectwa zdrowia.
Kandydaci do klasy wojskowej zwiększają swoje szanse poprzez punkty dodatkowe za osiągnięcia, takie jak:
- ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem,
- udział w konkursach, olimpiadach przedmiotowych,
- osiągnięcia sportowe i artystyczne,
- ocenę wzorową z zachowania na świadectwie gimnazjalnym.
Nauka w klasie wojskowej, oprócz uzyskania matury i właściwego poziomu wiedzy, stwarza szansę zdrowej rywalizacji, poprzez wyjście poza ramy obowiązującego szkolnego systemu oceniania. Uczniowie nabędą wiedzę, umiejętności i postawy, które stanowić będą zasadniczy składnik kwalifikacji zawodowych, stanowiących główny warunek realizacji zadań zawodowych oraz będą stanowiły podbudowę do podjęcia pracy w szeregach wojska lub kontynuacji nauki w szkołach wojskowych lub cywilnych.
Ofertę podjęcia nauki w tej klasie kierujemy zarówno do chłopców, jak i dziewcząt.
Wymienione założenia i cele, które pragniemy osiągnąć realizowane będą poprzez wprowadzenie dodatkowego modułu nauczania, jakim będzie szkolenie wojskowe. W ramach szkolenia wojskowego uczniowie zostaną zapoznani ze specyfiką zawodu żołnierza, historią wojskowości i zagadnieniami bezpieczeństwa narodowego.
Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonego oficera rezerwy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, posiadającego odpowiednie wykształcenie i przygotowanie pedagogiczne, oraz instruktorów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, na podstawie podpisanego porozumienia o współpracy między 7 batalionem kawalerii powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim oraz planem współpracy w/w jednostki wojskowej z ZSP Nr 1, co dodatkowo podniesie ich poziom, a także prestiż wśród pozostałych uczniów naszej szkoły.
Uczniowie klasy wojskowej będą umundurowani, co w zdecydowany sposób wpłynie na ich rozpoznawalność, jak również zdyscyplinowanie, karność, odpowiedzialność oraz kształtowanie cech takich jak: zespołowość, przestrzeganie regulaminów, solidarność, dbałość o wygląd zewnętrzny i poszanowanie dla symboli narodowych poprzez kształcenie postaw społecznych oraz zasady zachowania w mundurze.
Uczniowie zobowiązani będą nosić mundury w dniu, w którym prowadzone będzie na terenie szkoły szkolenia wojskowe, jak również podczas zajęć realizowanych na terenie jednostki wojskowej, w czasie uroczystości szkolnych, obozów i wyjazdów na wycieczki szkoleniowe oraz uroczystości patriotyczno-religijnych organizowanych zarówno w szkole, jak i poza nią z udziałem młodzieży szkolnej.
Szkolenie wojskowe odbywać się będzie raz w tygodniu w wymiarze trzech godzin na terenie szkoły oraz, zgodnie z planem szkolenia, na terenie jednostki wojskowej.
Program nauczania obejmować będzie m.in.:
- regulaminy Sił Zbrojnych RP, regulamin musztry, podstawy taktyki i logistyki wojskowej,
- szkolenie z zakresu rozpoznania i łączności,
- kształcenie obywatelskie, przysposobienie obronne,
- historię wojskowości,
- terenoznawstwo, obronę cywilną,
- szkolenie medyczne,
- profilaktykę i dyscyplinę wojskowa
- szkolenia inżynieryjno-saperskie,
- obronę przed bronią masowego rażenia,
- powszechna obronę przeciwlotnicza,
- ochronę i obronę obiektów,
- ochronę środowiska,
- profilaktykę pożarowa,
- szkolenie bhp,
- ochronę informacji niejawnych,
- sztuki walki (podstawy sztuki walki wręcz),
- udział w obozach szkoleniowo - kondycyjnych na terenie jednostki wojskowej,
Ponadto uczniowie będą uczestniczyć w takich przedsięwzięciach jak:
- wyjazdy na targi obronności,
- zwiedzanie jednostek wojskowych 25 BKPow,
- dni otwarte koszar,
- spotkania z kombatantami,
- prezentacje uzbrojenia żołnierzy 25 BKPow połączone ze szkoleniem strzeleckim w oparciu o kompleks "Śnieżnik",
- zawody sprawnościowe,
- szkolenia z zakresu podstaw survivalu i bytowania w terenie.
W ramach kształcenia ogólnokształcącego pragniemy położyć nacisk na rozwijanie takich kompetencji kluczowych dla zawodu żołnierza jak:
- języki obce,
- matematyka,
- fizyka,
- wychowanie fizyczne.
Po ukończeniu szkoły, nasi uczniowie przygotowani będą, poza wiedzą ogólną, do testów sprawnościowych i językowych na uczelniach wojskowych oraz będą posiadać odpowiednio wysoki poziom wiedzy i umiejętności ogólnowojskowych, znajomości zasad musztry i żołnierskiego zachowania oraz wiedzy specjalistycznej, który w sposób szczególny predysponował ich będzie do zdobycia zawodu żołnierza.
Aktualnie w Ministerstwie Obrony Narodowej zostało opracowane „Minimum Programowe” wprowadzające przepisy i uregulowania prawne, umożliwiające pełnoletnim uczniom klas wojskowych odbycie szkolenia NSR, otwierającego drogę do podjęcia pracy w siłach zbrojnych, a dla osób, które wykażą zainteresowanie, po zdaniu egzaminu wydawane będzie wojskowe świadectwo znajomości języka angielskiego na poziomie 2. według Porozumienia o Standaryzacji NATO STANAG 6001.
Ukończenie klasy wojskowej daje dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej w czasie rekrutacji na wyższe uczelnie wojskowe oraz do odbycia służby przygotowawczej.
Szkoła współpracuje z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej, Wojskową Akademią Techniczną i Akademią Obrony Narodowej.
Ukończenie naszej szkoły daje gwarancję dobrej pracy i zwiększa szansę tej młodzieży, która swoje dalsze losy kształcenia w kierunku zdobycia ciekawego zawodu zwiąże z wojskiem. Dobrze wykształcony technik informatyk stanie się coraz bardziej poszukiwanym specjalistą, także w wojsku.
Tym zaś, którzy wybiorą drogę kształcenia w uczelniach cywilnych da solidne podstawy wiedzy proobronnej, a przede wszystkim ukształtuje ich właściwe postawy patriotyczno-obywatelskie, co stanowi jedno z głównych zadań rosnących potrzeb edukacyjnych współczesnego, nowoczesnego społeczeństwa.